Haber Detayı
18.2.2013 Bu haber 1722 kez okundu
 
Kimsesiz çocukların sevinci
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz: “Bu proje de binyıllardır Anadolu insanında var olan merhamet duygusunu harekete geçirerek, Devletimizin denetiminde büyüyen çocuklarımıza sıcak bir yuva bulunmasını amaç edinen gerçek bir gönül projesidir.”
 
 

 

Devlet koruması altındaki çocuklara sıcak bir aile ortamı sağlamayı amaçlayan 'Gönül Elçileri' Projesi, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde (HESOB) düzenlenen toplantıyla esnaf ailelerine tanıtıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, projeye adını veren 'gönül' kavramı üzerinde durarak, “Burada, gönüllerden bahsediyoruz. Bunun Batı dillerinde karşılığı yok. Örneğin 'alçak dağ' dediğimizde dağın boyutu küçülür, yani 'alçak' kavramı cümleye ve kelimeye olumsuzluk anlamı getirir oysa gönül öyle bir kavram ki, 'alçak gönüllü' denildiğinde anlamı daha da yükseltir, olumluluk ve güç katar. İşte bu proje de binyıllardır Anadolu insanında var olan merhamet duygusunu harekete geçirerek, Devletimizin denetiminde büyüyen çocuklarımıza sıcak bir yuva bulunmasını amaç edinen gerçek bir gönül projesidir” diye konuştu.
Gençleri iyi yetiştirmenin önemine vurgu yapan Lekesiz, “Çünkü bu ülkeyi onlara emanet edeceğiz. Onlar ne kadar iyi yetişirse yarınımızdan o kadar emin oluruz.Devletimiz anne ve babası olmayan, sahipsiz kalmış çocuklara sahip çıkıyor. Hemen her türlü ihtiyaçları karşılanıyor. Ama ne yaparsak yapalım aile sıcaklığında yetişmeyen bireyleri geleceğe sağlıklı hazırlayamıyoruz. Sıcak bir aile ortamının tahmin ettiğimizden çok daha fazla yararı var” dedi.
Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (HESOB) A.Kadir Teksöz ise konuşmasında, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte zaman zaman yuvalara giderek çocukları ziyaret ettiklerini hatırlatarak, çocuklara yönelik olarak yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgi verdi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz ise, projenin önemine değinerek ailelerden bu konuda destek beklediklerini söyledi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Öğretmeni Ayşen Dirlik de proje hakkında katılımcılara ayrıntılı olarak bilgi verdi. Dirlik, proje kapsamında 9 çocuğa koruyucu aileye, 37 çocuğun da maddi ve sosyal destek sağlanarak öz ailelerine kavuşturulduğunu söyledi.
Koruyucu ailelerin duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaşmalarının ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Sabahattin Büyüktelli ile Psikolog Feride Altay ise katılımcıların konuya dair sorularını yanıtladılar. Etkinlikte Vali Lekesiz'in eşi Zehra Lekesiz'e, projeye katkılarından dolayı HESOB Başkanı Teksöz tarafından plaket verildi.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 586
Toplam Gelen 3154986

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz