Haber Detayı
26.2.2013 Bu haber 2443 kez okundu
 
EK ÖDEME İÇİN ŞART HASTA VE ÇALIŞAN MEMNUNİYETİ
Hatay ve diğer illerde bulunan Sağlık Bakanlığı hastanelerinde bundan böyle ek ödemeler hesaplanırken hasta ve çalışan memnuniyetine de bakılacak. Hastaneden memnuniyet anketlerle belirlenecek.
 
 

 

Konuya ilişkin olarak Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammet Örnek tarafından yayınlanan genelgede, ikinci ve üçüncü basamak hastanelerde dağıtılacak döner sermaye tutarının, 0 ile 1 arasında değişen Sağlık tesisi kalite katsayısı dikkate alınarak hesaplanacağını bildirdi.
Bu doğrultuda Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinin Kalite Katsayısının Belirlenmesine İlişkin Yönerge hazırlandı.
Yönergeye göre, sağlık tesislerinde belirli dönemlerde uygulanacak anketler dikkate alınarak tespit edilecek katsayı memnuniyet katsayısı, kalite standartları esas alınarak yapılacak değerlendirmeler sonucu tespit edilecek katsayı da kalite standartları katsayısı olacak. Her iki katsayı da 0 ile 1 arasında değişecek.
Bir hastanenin kalite katsayısı ise bu iki katsayı dikkate alınarak belirlenecek. Kalite standartları katsayısının 0,35, memnuniyet katsayısının da 0,25 ile çarpımı toplanarak bir hastanenin kalite katsayısı bulunacak. Hesaplanan bu Sağlık Tesisi Kalite Katsayısı dağıtılacak ek ödeme tutarının belirlenmesinde kullanılacak.
Hizmet sunumunu aksatacak doğal afet, savaş, salgın hastalık, seferberlik ve yangına maruz kalan hastanelerde 6 ay boyunca kalite katsayısı 1 olarak kabul edilebilecek. Bu süre uygun görülürse 18 aya kadar uzayabilecek.
-MEMNUNİYET ANKETLERİ KİMLERE NASIL YAPILACAK--
Memnuniyet anketleri yatan, ayakta tedavi olan ve acile başvuran hastalara her ay, çalışanlara ise belirli dönemlerde yapılacak. Çalışanlara yönelik anketler hekim, sağlık hizmetleri sınıfı ve diğer personelin en az yarısına uygulanacak.
Anket, ayakta tedavi gören hastalara işlemleri bittiğinde, yatan hastalara da taburcu olduğunda, acildekilere taburcu edilirken ya da gözlem altındayken yapılabilecek.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 587
Toplam Gelen 3154987

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz