Haber Detayı
2.9.2013 Bu haber 4425 kez okundu
 
Yılan´ın ısırdığı çocuk, MKÜ´de tedavi edildi
Yılan ısırması sonucu Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servisine getirilen 6 yaşındaki erkek çocuğu yapılan müdahaleler neticesinde hayati tehlikeyi atlatarak sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.
 
 

Konuyla ilgili Mustafa Kemal Üniversitesinden yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Ülkemizde yılan ısırmalarının çoğu engerek yılanı (Crotalinae) ile oluşmaktadır. Yurdun her bölgesinde bu tür olgular bildirilmekle birlikte, sıcak iklimin hüküm sürdüğü Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde daha fazla görülmektedir. Yılan sokmalarının ana belirtileri bir çift diş izinin varlığı, ısırık bölgesinde ağrı ve ısırık bölgesinin etrafına doğru uzanan ilerleyici şişliktir. 
Bu şişlikler ısırılan yerin etrafında kaldığı gibi, tüm kol, bacak, gövdeye de uzanabilir.  Kan dolanımı ile ilgili sorunlar oluşturabilir.  Ayrıca bulantı, kusma, halsizlik, ağızda dilde uyuşma, sersemlik hissi ve kas seyirmeleri  görülebilir. Hipotansiyon, şok ve kanama testlerindeki bozukluk oluşturabilir. Bunlar durumun ağır olduğunu gösterir.
Yılan sokması sonucunda sokulan bölgeyi emme, kesme gibi yöntemler yapılmamalıdır.  Kan dolanımını engelleyerek daha fazla zarar vereceği için turnike yapılmamalıdır.  Isırılan bölgeye enjeksiyon (yılan antiserumu bile) yapılmamalıdır, Tıbbi bakım gecikecekse ısırılan yerin yukarısına çok sıkı olmayacak şekilde  bandaj yapılabilir ancak bir parmağın rahat girebileceği kadar gevşek olmalıdır. 
Isırılan bölge hareket ettirilmemeli,  kalp seviyesinin altında  tutulmalı ve vakit kaybetmeden Hastane Acil Servisine ulaştırılmalıdır.
6 yaşında erkek çocuk hasta bahçede oynarken sol yanağından yılan sokmuş. Hemen Dörtyol devlet hastanesine başvuran hasta ambulans ile Mustafa Kemal Üniversitesi  Sağlık Uygulama ve Araştırma hastanemizin  Acil Servisine getirilmiş. Henüz olayın üzerinden  1 saat geçmesine karşın hasta Acil Serviste görüldüğünde yüzün sol yarısında boynuna ve enseye ilerleyen morluk ve şişlik mevcuttu.  Zehrin etkisine bağlı gelişen şişlik sonucu nefes almasında yetersizlik vardı.  
Acil Serviste hasta uyutularak solunum yoluna tüp takıldı ve  yılan antiserumu ve şişlik dağıtıcı ilaçlar verildi . Hasta Acil Tıp AD. Öğretim Üyeleri  Doç.Dr. Mehmet DURU ve Yrd.Doç.Dr. Mustafa ŞAHAN, Çocuk Hastalıkları Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim ŞİLFELER tarafından 3 gün yoğun bakımda solunum cihazına bağlı  takip edildi. İlave antiserum ihtiyacı oldu. Kan düzeyi azaldığı için kan verildi. Kan testlerini düzeltmek için plazma (beyaz kan) verildi.  Durumu düzelen  hasta 7.gün şifa ile taburcu edildi.”


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 582
Toplam Gelen 3154982

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz