Haber Detayı
27.9.2013 Bu haber 1911 kez okundu
 
“Talasemi, halkı eğiterek önlenir”
“Talasemiyi önlemenin, hastalığı sıfıra indirmenin temel göstergelerinden biri de halkın eğitimidir”
 
 

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, talasemiyi önlemenin ve hastalığı sıfıra indirmenin temel göstergelerinden birinin de halkın eğitim olduğunu bildirdi.
Kerimoğlu, Dernek Genel Sekreteri Esen Vural ile İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz'ı ziyaret ederek, faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Talasemi ve orak hücre anemi hastalarına yönelik iş alanlarında yapılması gerekenlerle ilgili proje hazırlıklarının devam ettiğini vurgulayan Kerimoğlu, "Hastaların her türlü sorunuyla yakından ilgileniyoruz ve sorunları ilgili makamlara ileterek, aksaklıkları çözmek için çabalıyoruz. B konuda halkın da bilinçlenmesi gerekir. Talasemiyi önlemenin, hastalığı sıfıra indirmenin temel göstergelerinden biri de halkın eğitimidir" dedi.
İl Sağlık Müdürü Yılmaz da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları konusunda Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz'in yürütülen çalışmalara, hasta ve hasta ailelerine, çift taşıyıcılara destek olduğunu hatırlattı.
Hatay için hazırlanan "Hatay İli Hemoglobinopati Kontrol Stratejisi ve Eylem Planı" kitabı hakkında da bilgi veren Yılmaz, bu kitapta 2013-2017 arasında hasta bebek doğumlarının sıfıra indirilmesi, mevcut hastalar yönelik çalışmalar, birçok alanda kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin hangi görevleri yapması gerektiğinin belirtildiğini kaydetti.
Kerimoğlu, ziyaretlerin anısına İl Sağlık Müdürü Yılmaz'a plaket verdi.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 589
Toplam Gelen 3154989

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz