Haber Detayı
28.3.2014 Bu haber 1306 kez okundu
 
“Hatay bizim için çok önemli”
Hatay´lı CHP ve MHP´li seçmenlere seslenen Erdoğan, Hatay´a bu büyük hizmetleri getiren Ak Parti´ye güç vermelerini yerel yönetim ile merkezi yönetimin bütünleşmesiyle Hatay´ın daha ileri bir yere taşınacağını Hatay´ın çok daha güçlü hale geleceğini söyledi.
 
 

Hatay'a yapılan hizmetleri, devam eden projeleri tek tek anlatan Erdoğan bu hizmetlerin ve çalışmaların hızlı, kesintisiz bir şekilde devam edeceğini belirti. Başbakan Erdoğan projelerin ve istikrarın devamı için “İstiyoruz ki Hatay bir sıçrama yapsın. Hatay'a devlet anlayışı nedir, işte üç dönem milletvekiliniz olarak aynı zamanda uzun yıllar Adalet bakanı olarak hizmet veren Sadullah Ergin kardeşimle biz büyük şehirde yeni bir anlayışı egemen kılalım. Alt yapısıyla, üst yapısıyla tüm ilçeleriyle beraber büyük şehire Ak Belediyeciliği getirelim istiyoruz.”dedi.
Başbakan Erdoğan 30 Mart yerel seçimleri dolayısıyla çıkmış olduğu seçim mitinglerinde, partisinin Antakya merkezde bulunan itfaiye önünde düzenlediği Hatay mitinginde yaklaşık 150 bin kişilik kalabalık topluluğa hitap etti.
ENSARIN ŞEHRİ HATAY
Erdoğan konuşmasına “Kardeşliğin şehri, dayanışmanın şehri, ensarın şehri Hatay seni yürekten selamlıyorum Hatay” diyerek başladı. Hatay'ın ilçelerini de tek tek sayarak selamlayan Erdoğan, “Senin kardeşin olan şehirleri de buradan selamlıyorum” diyerek Hatay'ın sınır ili olması nedeniyle yıllardır akrabalarının ve yakınlarının bulunduğu Suriye'ye de salam gönderdi. Erdoğan “Buradan Lazkiye'yi, buradan Tartus'u Beyrut'u Gazze'yi Ramallah'ı buradan İdlib'i Halep'i, Humus'u Şam'ı selamlıyorum” dedi.
Hatay için mübarek bir şehir ifadesini kullanan Başbakan Erdoğan, Hatay'ın Yasin süresinde geçtiğini hatırlatarak Habib-i Neccar'ın şehri olduğunu söyledi. Hatay'ın kardeşlik ve hoşgörü ikliminden iftihar ettiğini sınır komşusu Suriye'deki karışıklıklardan ve iç savaştan kaçarak Hatay'a sığınan yardıma muhtaç Suriye'lilere kucak açarak ensar olmasından iftihar ettiğini belirtti.
BÜYÜK ŞEHİR HİZMETLERİ İYİ BAŞLASIN İYİ GİTSİN
Konuşmasına “Kardeşliğimizi yol arkadaşlığımızı daim eylesin. 30 Mart seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için Hatay için ve demokrasimiz için hayırlara vesile olsun.” sözleriyle devam eden Erdoğan; “Hatay medeniyeti ile büyük bir şehir çalışkan insanları ile büyük bir şehir çiftçileri ve emekçileri ile büyük bir şehir. Hatay dünyaya örnek olan bir kardeşliği ile medeniyetler ittifakına ilham vermesi ile büyük bir şehir. Şimdi de şehir olarak belediye olarak büyük bir şehir. Hatay'ı büyüklüğüne yakışır bir şekle biz kavuşturduk. 30 Mart'ta İnşallah Hatay büyükşehir belediye başkanını seçecek ilçelerde köylerde büyükşehirden hizmet alacak. 
Bir iş nasıl başlarsa öyle gider. Hatay'da büyük şehir hizmetleri iyi başlasın iyi gitsin istiyoruz. İyi bir başlangıç yapsın. Bizim eserlerimizin üzerine daha büyük eserler koyarak geleceğe ilerlesin istiyoruz. Hatay bin yıllar boyunca kardeşlik şehri oldu. Bundan sonra da kardeşlik şehri olarak istikbali kucaklasın istiyoruz.” dedi.
CHP, HATAY'IN BÜYÜKŞEHİR OLMASINI İSTEMEDİ
Erdoğan, “Kardeşlerim şimdi ben sizlerle bir sohbette bulunacağım. Kardeşlerim CHP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. Tepedekilerine değil onlardan bir şey olmaz ama aşağıda saf ve temiz halkım vatandaşım var onlara sesleniyorum MHP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum diğer partilere gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. Hatay'ın büyükşehir belediyesi olmasına CHP'nin karşı çıktığını biliyor musunuz. Hatay'ın büyük şehir olmasını istemediler. Hatay2ın merkezinden en ucra köşesine hizmetin gidemeyeceğini söylediler. Çünkü CHP belediyeciliği bilmez, bunlar şehir yönetmeyi bilmez. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu işaret ederek “Hatay'ın büyükşehir olmasına karşı çıkan bu zat, Hatay'dan hangi yüzle oy istiyor. Hem Hatay'ın büyükşehir olmasını istemiyorsun. Ondan sonra da geliyorsun, diyorsun ki Hatay'ı en iyi biz yönetiriz.” dedi. 
SANDIKLARI AK PARTİ'NİN AMPÜLÜ İLE AYDINLATALIM
Seçimlere sayılı günlerin kaldığını belirten Erdoğan miting alanını dolduran binlerce vatandaşa seçim gününe kadar kapı kapı dolaşmalarını söyledi. Başbakan Erdoğan “Sandıkları Ak Parti'nin ampülü ile aydınlatalım. Hatay'da olduğu gibi İnşallah Türkiye genelinde huzuru, istikrarı güven ortamını bozmak için çok tehlikeli girişimlerde bulunanlar var. Kardeşi kardeşe düşman etmek için adeta çırpınanlar var. 77 milyonun arasına nifak sokmak için gayret gösterenler var. Sokakları ateşe verip, camı çerçeveyi kırıp, huzuru bozup, istikrarı bozuk Türkiye'nin kutlu yürüyüşünü durdurmaya çalışanlar var.” 
REYHANLI SALDIRISINI BELGELERİYLE ORTAYA KOYDUK
Konuşması sık sık Recep Tayyip Erdoğan sloganları ile kesilen Erdoğan konuşmasına “Türkiye'nin büyümesini kalkınmasını, kardeşlik içinde ilerlemesini hazmedemeyenler, içerden ve dışarıdan çok ahlaksızca saldıralar başlattılar.” Bu saldırılardan birisinin de 11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı ilçesinde yapıldığına işaret eden Erdoğan, bu alçakça saldırıda 53 vatandaşımızın şehid edildiğini saldırının ardından bölgeleye gelerek incelemelerde bulunduğunu ve gerekli talimatları verdiğini söyledi. Erdoğan “Bir kez daha saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ailelerine tekrar sabır ve başsağlığı diliyorum.” Güvenlik ve istihbarat birimlerinin çok sıkı çalıştıklarını ve olayı büyük ölçüde aydınlattıklarını, Türkiye içindeki sorumluları yakaladıklarını ve  Türkiye dışlındaki sorumlularının da tespit edildiğini ve hesap sorulduğunu ve sorulmaya devam ettiğini belirtti.  Başbakan Erdoğan, asıl acı verici durumun ise Türkiye içinden Hatay içinden birilerinin de bu haince bu alçakça saldırıya katıldıklarını, destek sağladıklarını tespit ettiklerini söyledi. Erdoğan; “İşte bu ihanet bizi derinden yaraladı. İşte kendi ülkesine, kendi ülkesinin halkına, kendi şehrinin sakinlerine karşı böyle bir alçaklığın içerisine girenler bizi derinden sarttı. Cumhuriyet Halk Partisine bir çağrıda bulunduk. CHP ile irtibatlı, CHP milletvekilleri ile irtibatlı bazı şahısların bu elim olaya karıştığını söyledik. CHP'ye hem bu olayın failleri ile hem de Esed rejimi ile arasına bir mesafe koymasını söyledik. Maalesef CHP bunu hiç umursamadı. Reyhanlı saldırısını yapanların Türkiye içinde başka planları olanların CHP heyetini Esed'e götüren rehberler olduğunu belgeleri ile ortaya koyduk. CHP bunu da umursamadı. Esed'e maalesef destek veren bu güzel Hatay'ımızı maalesef karıştırmak için elinden gelen çabayı gösteren CHPi aynı tahrikleri aynı provokasyonları başka şehirlerde de yapıyor. CHP Genel Başkanı ve Hatay milletvekillerinin son derece çirkin eylemlerin içinde yer alıyor. Polise taş atıyor, polise hakaret ediyorlar. Bu millet bunların bu kirli oyunlarına asla pirim vermeyecek. Bu millet bunların ayrıştırıcı, çatıştırıcı usluplarını asla itibar etmeyecek. Hatay'ın yetiştirdiği Cemil Meriç'in “Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koçan zavallı insanlar karanlığa öyle alışmışsınız ki yıldızlar bile rahatsız ediyor sizi” bunlar karanlığa alışmışlar, bunlar aydınlıktan korkar hale gelmişler. Onlar partileri için, örgütleri için kendi şahsi rantları için, kendi şahsi hırsları için çalışmaya devam edecek. Biz ise, Türkiye için, Millet için, Hatay için 81 vilayet için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.
POLİS ARAÇLARINA İTFAİYEDEN SU VERMİYOR
Erdoğan, CHP'nin Hatay'da Ak Parti'nin aday göstermediği Lütfü Savaş'ı işaret ederek “Hatay'da bizim aday yapmadığımız bir zatı aday yaptılar. Bunların Hatay'da teşkilatları yok mu ? Bunların Hatay'da gösterebilecekleri bir tane aday yok mu ? Hatay'dan aday yapacak bir tane adam bulamadılar mı ? Bizim aday yapmadığımızı bunlar aday yapıyor, demek ki bir sebebi var, bir gerekçesi var, demek ki biz memnun kalmadık, aday yapmadık. İlçeyi yönetemeyen büyük şehri yönetebilir mi ! Hatay'da düzenlenen yasa dışı eylemlerde polis araçlarına itfaiyeden su vermiyor. Sen kimsin ya, sen neyin belediye başkanısın. Sen nasıl olur da polis araçlarına su vermezsin ! Polis araçları suyu nereden aldı? Narlıca'dan, Altınözü'nden alıyor. Şuna bak, bunlar ihanet içinde ihanet ! Devletin kurumları arasında dayanışma var. Sen CHP'nin belediye başkan adayı olabilirsin. Ama şu anda bu devletin bir belediyesinin belediye başkan adayısın. Gereken neyse bunu yapmak zorundasın. Hatay'da kirli oyunu bu kirli ittifakı benim Hatay'lı kardeşlerim bozacak.” dedi.
HATAY, LAFA DEĞİL İCRAATA BAKACAK
Erdoğan, “Hatay'da kendisi aday çıkaramayan CHP'ye de Ak Parti'den yüz bulamayan adaya da ben oy vermeyeceğinizi biliyorum. Hatay İnşallah belediyeciliği çok iyi bilen 30 Mart'ta hizmete yani Sadullah Ergin kardeşime oyunu verecektir. Kardeşlerim Hatay lafa değil icraata bakacak.”
Hatay'a uçakla geldiğini vurgulayan Erdoğan, Havaalanını ve miting alanına gelirken geçtiği alt geçitleri, duble yolları bütün bu güzel hizmetleri kendilerinin yaptığını söyledi. Erdoğan, “Kardeşlerim, bu büyük düşünenlerin işidir. Büyük düşünemeyenler bu hizmetleri yapamaz. Biz Hatay'ı şu anda bu serhat şehrimizi çok daha farklı bir yere taşımak istiyoruz. Onun için Hatay 30 Mart'ta gür bir sesle, Millet eğilmez, Türkiye yenilmez diyecektir.”
AMANOS TÜNELİ HATAY'IN İKİ YAKASINI BİRLEŞTİRECEK
İskenderun ile Hassa ilçelerinin aslında birbirlerine çok yakın olduklarına işaret eden Erdoğan sözü Ak Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin'in Hatay için belirlediği çılgın projesi olan Amanos Tüneli'ne getirdi. Erdoğan, iktidarları dönemine kadar yapılan 79 tünel yapıldığını, Ak Parti iktidarı döneminde geçen 12 yılda ise 122 dağı delerek tünel yaptıklarını belirtti. Amanos'un doğusu ve batısında yedi ilçe olduğunu ve Hatay ilini ikiye bölen Amanos dağlarına açacakları tünel ile Hatay'ın iki yakasında hızlı ve güvenli bir yol oluşturacaklarını belirtti. 
Amanos tünel için 14680 metre uzunluğunda 4 adet tünel, 910 metre uzunluğunda 5 adet viyadük ve 6 adet köprü yapılacağını söyledi. Bu çılgın proje ile Gaziantep İskenderun arası 221 km. den 136 km. ye. Kahramanmaraş İskenderun arası 186 km. den 151 km. ye, Kilis İskenderun arası 153 km. den 113 km. inecek. Böylece hem Hatay'ın doğusu yatırıma açılacak, hem de komşu ülkelerden, illerden gelen ihraç malları çok rahat şekilde limana ulaşacağını belirten Erdoğan, tünel ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ve en yakın zamanda temelini atacaklarını söyledi.
Erdoğan konuşmasının devamında, Hatay için düşündükleri ve mevcutta hayata geçirdikleri projeleri anlatarak. Hatay'da yapımı süren ve projelendirilen barajlar hakkında bilgi verdi. Antakya'da yapımı devam eden 750 yataklı hastane ve ilçelerde yapılan tesisleri de anlatarak, Hatay'ın potansiyeli hakkında organize sanayi bölgelerinin kurulduğunu belirtti. 
ZEYTİNCİLİK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULACAK
Zeytine ağaçların kralıdır derler, Zeytin Hatay'ın aynı zamanda ekmeği aşıdır. Biz bu ekmeği bu aşı büyütelim geliştirelim istedik. Altınözü ilçesine Zeytincilik Organize Sanayi Bölgesi kurulacağını belirtti. Aynı zamanda bir zeytincilik enstitüsü kurulması için 2011 yılında gerekli adımların atıldığını, arazi tahsisinin yapıldığını, personel, bina ve laboratuvar gibi eksiklerin tamamlanması için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Hatay'lı zeytinyağı üreticilerine 126 trilyon destek sağlandığını vurguladı. Laf ile peynir gemisi yürümeyeceğini belirten Edoğan, ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek, “İcraat, icraat… Nerde bir dikili ağacınız var bir gösterin bakalım” dedi.
Hatay'lı CHP ve MHP'li seçmenlere seslenen Erdoğan Hatay'a bu büyük hizmetleri getiren Ak Parti'ye güç vermelerini yerel yönetim ile merkezi yönetimin bütünleşmesiyle Hatay'ın daha ileri bir yere taşınacağını Hatay'ın çok daha güçlü hale geleceğini söyledi.
Ak Parti iktidarı döneminde Hatay'a toplamda 9,5 katrilyon yatırım yaptıklarını Hatay'a sadece eğitimde 4077 derslik inşa edilerek fatih projesinin Hatay'da hızla ilerlemesini bunun için tüm alt yapıyı hazırladıklarını tablet bilgisayar ve akıllı tahta için hızla dağıtımların devam ettiğini belirtti. Hatay'a yapılan hizmetleri, devam eden projeleri tek tek anlatan Erdoğan bu hizmetlerin ve çalışmaların hızlı, kesintisiz bir şekilde devam edeceğini belirti. Başbakan Erdoğan projelerin ve istikrarın devamı için “ Hatay'ın gerçek bir evladı Sadullah Ergin ile istedik ki burada bütün bu hizmetleri devlet yerel bütünleşerek yürütelim. Çünkü Hatay Türkiye içinde bizim içinde çok önemli. Hatay bizim medeniyet ışığımız. İl sınırlarının tamamına hizmet verebilecek yeni statü ile yani Hatay artık merkeze hizmet vermeyecek en ucra köşesine kadar hizmet verecek. Onun için büyük şehir projesi bizim için çok önemli. Hatay'a Adalet bakanımızı, yakın mesai arkadaşımı, sizlerin de yakından tanıdığınız Sadullah Ergin kardeşimizi belediye başkan adayı olarak takdim ettim. İstiyoruz ki Hatay bir sıçrama yapsın. Hatay'a devlet anlayışı nedir, işte üç dönem milletvekiliniz olarak aynı zamanda uzun yıllar Adalet bakanı olarak hizmet veren Sadullah Ergin kardeşimle biz büyük şehirde yeni bir anlayışı egemen kılalım. Alt yapısıyla, üst yapısıyla tüm ilçeleriyle beraber büyükşehire Ak Belediyeciliği getirelim istiyoruz.”dedi. 
HÜKÜMET OLARAK HATAY'A HER TÜRLÜ DESTEK VERİLECEK
Hatay'a yapılacak her yatırım için hükümet olarak her türlü desteği vereceklerini belirten Erdoğan; “Seçim gününe kadar durmak yok, el ele, omuz omuza, kapı kapı dolaşalım. Sandıklara sahip çıkacağız. Sandık müşahidi olmak için ilçe belediyelerimize müracaat edin, il teşkilatımıza müracaat ederek müşahid kartınızı alın. Sandıklarımıza sahip çıkarak kuş uçurtmayacağız.” Konuşmasının sonunda “Ben Türkü Türk olduğu için sevmiyorum. Ben Arabı Arap olduğu için sevmiyorum. Ben Kürdü Kürt olduğu için sevmiyorum. Romanı Roman olduğu için sevmiyorum. Boşnağı, Arnavudu ırklarından dolayı sevmiyorum. Beni yaradan Allah onları da yarattığı için seviyorum. Biz 77 milyonun partisiyiz. Tek millet. Ve biz 780 bin km karenin partisiyiz. Batıda ne varsa doğuda o olacak kuzeyde ne varsa güneyde de o olacak.” Diyerek sözlerini tamamlayan Erdoğan Ak Parti'nin Hatay ilçelerindeki Belediye başkan adayları ile birlikte el kaldırarak kalabalığı selamladı. Erdoğan miting sonunda halka eşi emine Erdoğan ile birlikte karanfil dağıttı. 


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 644
Toplam Gelen 3155044

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz