Haber Detayı
11.6.2015 Bu haber 1333 kez okundu
 
Genç mimarlar Antakya kent dokusunu çalıştı
MKÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ev sahipliğinde 28-31 Mayıs tarihleri arasında, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü´nden öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımı ile Antakya Tarihi Kent Dokusuna yönelik Seminer-Workshop-Sergi etkinliği gerçekleştirildi.
 
 

MKÜ Rektörlüğü, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi İşler, Mimarlık Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mert Nezih Rifaioğlu ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bilge Çakır'ın koordinatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Çiğdem Polatoğlu, Prof. Dr. Ayfer Altuğ ve Prof. Dr. Rengin Ünver; İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Gülen Çağdaş ve Arş. Gör. Özlem Atak Doğan; Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Eti Akyüz Levi ve Gazi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Nazan Kırcı katıldı. Etkinliğin ilk günü Latife Hanım Anaokulu Habib-i Neccar Çok Amaçlı Salonu'nda Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi İşler'in açılış konuşması ile başladı. 
Açılışa Hatay İl Kültür Müdürü, Defne Belediyesi temsilcisi, TMMOB Mimarlar Odası Hatay Şubesi Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MKÜ akademisyenleri ile öğrenciler katıldı. Mimarlık ile ilgili seminerlerin gerçekleştiği etkinlikte açılış seminerini Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Çiğdem Polatoğlu yaptı. Seminerlerin bitişini takiben katılımcılara MKÜ Mimarlık Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mert Nezih Rifaioğlu rehberliğinde Antakya Tarihi Kent Dokusu'nda teknik gezi düzenlendi. 
Etkinliğin ikinci günü, workshop ve sergi çalışmasının gerçekleştiği Esnaf ve Sanâtkarlar Kredi ve Kefalet Kooparatifi'nin Ulu Camii Mahallesi Nakip Camii yanında bulunan geleneksel avlulu Antakya evinde sabah buluşup çalışma alanlarının ve gruplarının belirlenmesi ile başladı. Antakya Tarihi Kent Dokusu'nda belirlenen 5 bölgede Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü ile Mustafa Kemal Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinden karma olarak belirlenen 10 grup alan ve yapı ölçeğinde tespit-analiz ve sentezlerini yapmak üzere çalışmaya başladı. 
Aynı gün öğleden sonra yakın çevrenin tanınmasına yönelik teknik gezi gerçekleştirildi. Teknik gezi kapsamında Batıayaz'da Mimar Yaşar Coşkun'un evi ve Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülgün Mıstıkoğlu ile Mimar Osman Mıstıkoğlu'nun çiftliği ziyaret edildi. Ardından Hıdırbey Musa Ağacı, Kapısıyu'nda bulunan Ayhan Kara evi ve Titüs Tüneli ile Kaya Mezarları gezildi. 
Etkinliğin üçüncü günü, workshop çalışmasına devam edildi. Öğrencilerin ilk tespitlerine yönelik jüri gerçekleştirildi. Etkinliğin son gününde ise, 10 grubun Antakya Tarihi Kent Dokusuna yönelik hazırladığı projelerin sergi açılışı gerçekleştirildi. Sergi sonrasında tüm katılımcılara sertifikaları takdim edildi. 
Katılımcı üniversitelerden gelen öğretim üyeleri Mimarlık Bölümü öğrencileri başarılı ve bir o kadar özverili çalışmalarından etkilenerek bu çalışmanın ikinci etabının yapılması konusunda isteklerini dile getirdiler. Bu nedenle, 16-20 Eylül 2015 tarihlerinde etkinliğin ikinci etabını MKÜ Mimarlık Bölümü öğrencileri ile birlikte Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde gerçekleştirmek üzere ortak görüş birliğine varıldı.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 607
Toplam Gelen 3155007

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz