Haber Detayı
20.6.2015 Bu haber 1318 kez okundu
 
150 Hekim adayı resmen doktor oldu
Türkiye´nin farklı şehirlerinden gelerek Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi´nde 6 yıllık zorlu bir tıp eğitimi alan 150 hekim adayı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen´in okuttuğu ´Hipokrat Yemini´yle mesleğe adım attı. Tıp Fakültesi´nin bu yıl üçüncü mezunlarını verdiği mezuniyet töreni oldukça renkli görüntülere sahne oldu.
 
 

Törende bir de sürpriz yaşandı. Dr. İbrahim Halil Demir, kendisi gibi mezun olan arkadaşı Dr. Dilşad Arısoy'a evlenme teklifinde bulunarak salonu dolduran kalabalık tarafından büyük alkış aldı. 
Duygulu anların ve büyük bir sevinç yumağının oluştuğu o anlarda çiftler mutluluklarını birbirlerine sarılarak kutladılar. Nişan yüzüğünü parmağına takan Dr. Dilşad Arısoy ise göz yaşlarına hakim olamadı ve dakikalarda şaşkınlığını üzerinden atamadı.
TÖRENDE REKTÖR KAYA'NIN MESAJI OKUNDU
Konuşmalar sırasında ilk olarak, yurt dışında olması dolayısıyla törene katılamayan ve kendisi de bir tıp doktoru olan MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya'nın göndermiş olduğu mesaj okundu. Rektör Kaya doktor adaylarına seslendiği mesajında, “Sevgili genç hekimler, sizleri gerçek hayata dürüst, disiplinli, vatanını ve insanı seven, cesur ve mesleki etik değerlere bağlı birer hekim olarak uğurladığımız bu güzel günde aranızda olamamanın derin üzüntüsü içindeyim. Hekimlik kutsal bir meslektir. Bu mesleği icra ederken Hipokrat yeminine sadık kalın ve hiçbir şekilde doğruluktan ayrılmayın. Hastalarınıza karşı daima sabır gösterin, onları dinleyin, anlamaya çalışın, tatlı dille yardımcı olun. Sizleri iyi bir hekim ve örnek bir birey olarak yetiştirmek için elimizden geleni yapmaya çalıştık… Tüm yaşantınızda sizlere başarılar ve mutluluklar temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi.
Büyük alkış alan Rektör Kaya'nın mesajının ardından kürsüye gelen ve yine kendisi de tıp doktoru olan MKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen ise törendeki konuşmasında, Mustafa Kemal Üniversitesi olarak 23 yılı geride bıraktıklarını, birikimleri ve atılımlarıyla saygın bir eğitim kurumu olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini belirtti.
ARTIK DİK DURMA ZAMANI
Tıp Fakültesi'nin 2002 yılında faaliyete başladığını, emekleme dönemini artık geride bırakarak sağlam ve dimdik bir şekilde ayakta durmaya başladığını kaydeden Prof. Dr. Önlen konuşmasına şöyle devam etti: “Çağdaş bir tıp fakültesi vizyonunu yakalamak adına; gerek fiziki gerekse akademik alt yapısını en iyi şekilde tamamlama aşamasındaki Fakültemiz, bugün de genç hekim arkadaşlarımızı mezun ediyor, geleceğe uğurluyor. Bu; sevinç ve gurur duyulacak bir olay. Bu sevincin, gururun bir de haklı sahipleri var. İlk sırada genç hekim arkadaşlarımızı saymamız lazım, ondan sonra onları yetiştiren ailelerini ve üniversitemizin seçkin öğretim üyelerini anmamız gerekiyor. Fakültemizin bu çok güçlü kadrosuna ve bugünkü gururumuzun haklı sahiplerini huzurlarınızda yürekten teşekkür ediyorum.”
Hekim adaylarına tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Yusuf Önlen, “Bizler öncelikle insanız. İnsanlığın gereğini yapacağınıza inanıyorum. 6 yıl boyunca dürüstçe çalıştınız. Gittiğiniz yerde en iyisini yapmaya çalışacağınıza ve en iyisi olacağınıza inancım tamdır. Bu zorlu yolda en vazgeçilmez desteğiniz insanlara karşı duyduğunuz sevgi olacaktır. Her şeyin esasının insanları sevmek olduğunu lütfen unutmayınız.” dedi.
DERECEYE GİRENLERE DİPLOMALARI VERİLDİ
Konuşmalardan sonra okul birincisi Dr. Nurcihan Ökten mezuniyet kütüğüne plaka çaktı. Protokol tarafından dereceye girenlere diplomalarıyla birlikte hediyeleri verildi. Dereceye giren öğrenciler Rektör Kaya'nın başlattığı gelenek üzerine aileleriyle birlikte sahneye davet edildi. Diploma törenin ardından protokolün da eşlik ettiği mezuniyet anısına hazırlanan pasta kesimi yapıldı. Özel anların yaşandığı ve coşkulu geçen mezuniyet töreninde sabırla beklenen kep atma anlarında ise öğrenciler, salonu çınlatırcasına keplerini havaya attılar. MKÜ Spor Kompleksi'ni dolduran hekim adayları ve aileleri gurur dolu anları hep birlikte yaşadılar.
Evlilik teklifinin damga vurduğu törene çok sayıda davetli katıldı. 
Töreni MKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Prof. Dr. Yusuf Önlen, Prof. Dr. Veysel Eren, Hatay il Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, Hatay İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Hatay İşkur Müdürü Ahmet Bulanık, MKÜ Diş Hekimliği Fakültesi Prof. Dr. Nizami Duran, Öğretim Üyeleri, öğrenciler ve aileleri takip etti.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 595
Toplam Gelen 3154995

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz