Haber Detayı
20.8.2015 Bu haber 1121 kez okundu
 
İskenderun güvercinine “fiziksel” tanımlama
Antakya ve İskenderun´da Yaygın Olarak Yetiştirilen İskenderun Güvercini Bilimsel Olarak Mercek Altına Alındı. Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Yıldırım tarafından gözlem altına alınan İskenderun güvercinlerinin fiziksel ve performans özelliklerinin belirlenmesi için yapılan çalışmada sona yaklaşıldı.
 
 

Ziraat Fakültesi bünyesindeki Özel Kümes Hayvanları Yetiştirme Ünitesinde 4 metre karelik bir alanda kurulan kümeste 3 çift güvercinle başlanan ve yaklaşık bir yıl süren çalışmada sıfır ölümle 24 güvercine ulaşıldı.
ÇALIŞMA 2014 YILININ EYLÜL AYINDA BAŞLADI
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile İlçe Tarım Müdürlüğünün önerisiyle bu işe başladıklarını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Hakan Yıldırım, “İskenderun güvercinlerinin bölgemizde yaygın şekilde üretildiğini biliyorduk. Ama bu güvercinlerin herhangi bir fizyolojik özellikleri ya da performansına ilişkin hiçbir veri yoktu elimizde. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'ndan üç çift olmak üzere 6 adet İskenderun güvercini getirttik. 2014 yılının Eylül ayında başladığımız çalışmada güvercinlerin öncelikle fiziksel özelliklerini ve performanslarını belirledik.” dedi.
FİZİKSEL ÖZELLİKLER BELİRLENDİ
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nın da bu güvercinleri saf halde Almanya'dan getirttiğini vurgulayan Yıldırım şöyle devam etti: “Çünkü burada İskenderun güvercini adı altında birçok güvercin yetiştiriliyor, ama morfolojik olarak çok farklı özelliklere sahip hayvanlar var. Herhangi bir ırk ya da tip sabitleştirmesi gibi bilimsel bir çalışma yok. Bu açıdan elimizde bulunan üç çiftten başlayarak biz bunu 24 adete çıkardık. 4 metre karelik bir alanda özel bir kafeste yaptığımız bu çalışmada yeteri kadar istatistik analiz yapacak sayıya getirdiğimiz bu hayvanların sayılarından yola çıkarak, bir takım fiziksel özelliklerinin ölçümünü yaptık. Gaga yapısı, vücut yapısı, kanat uzunluğu, kuyruk yapısı ve diğer birçok ayrıntılarını inceledik. Kısaca fiziksel özelliklerinin belirlenmesi için veri topladık” diye konuştu.
İSKENDERUN GÜVERCİNLERİ KAMERA İLE GÖZLEMLENDİ
Halk arasında bu güvercinlerle ilgili birçok yanlış bilginin dolaştığını belirten Yrd. Doç. Dr. Hakan Yıldırım şunları aktardı: “Analık özelliğinin az olduğu söylenen bir ırk olmasına karşın odaya koyduğumuz kamera ile İskenderun güvercinlerinin yavrularına bakım özelliklerini gözledik. Bunların gaga yapısı itibariyle herhangi bir yemleme yapamayacağı konusunda halk arasında söylentiler vardı. Ama yaptığımız gözlemler sonucunda yavrularına rahatlıkla bakabildiğini gördük.” dedi.
ÇALIŞMA KİTAPÇIK HALİNE GETİRİLECEK
Her ne kadar kendi uçuş ortamlarına uygun olmasa da; temiz, hijyenik bir ortam olduğu sürece İskenderun güvercinlerinin iyi bakıldığında çoğaltılabileceğini ifade eden Yıldırım, bunun da çeşit elde etme ve performanslarını daha iyi sergileyebilme konularında yetiştiriciler için umut verici bir durum olduğunu dile getirdi. İlk aşamada analık özelliği denilen bu performansla, fiziksel özelliklerinin belirlenmesine ilişkin ham verileri dosyaladıklarını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Hakan Yıldırım, “Onları, piyasadaki yetiştiricilerin mahalli olarak adlandırdıkları çeşit isimleri ile uyumlu olacak şekilde bir istatistik analiz yapıp kitapçık haline getireceğiz. Ve en kısa zamanda İskenderun İlçe Tarım Müdürlüğüne ulaştıracağız.” diye kaydetti.
İSKENDERUN GÜVERCİNİ
İskenderun güvercinin en belirgin özelliği filo tipi uçma özelliğine sahip olmaları. Gaga yapısı diğer güvercinlerden farklı olarak kavislidir. İlk iki hafta yavrularını kursaklarında oluşturdukları 'kursak sütüyle' besliyorlar. Bilinen 12 adet varyete bulunuyor. Ama halk arasında çok değişik renklerde görülebilen türleri de olabiliyor. İngiltere'de Scandaroon olarak isimlendirilen İskenderun güvercinine, Almanya'nın güneyinde bulunan Nurnberg, Erlangen, Fuhrt ve Michelav bölgelerinde de rastlamak mümkün.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 34
Toplam Gelen 3153590

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz