Haber Detayı
28.8.2015 Bu haber 1093 kez okundu
 
Antik Hipodrom Hatay için büyük bir kazanç
Hatay Valisi Topaca geçtiğimiz salı günü Küçükdalyan Mahallesi´nde bulunan antik hipodrom kazı alanında incelemelerde bulundu.
 
 

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Önlen, Vali Yardımcısı Fehmi Sinan Niyazi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Arkeoloji Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin ve diğer ilgililerin de bulunduğu incelemelerde Topaca antik hipodrom ile aynı sit alanı içerisinde yer alan antik tapınak hakkında bilgi aldı.
KAZILAR 2013 YILINDA BAŞLADI
Antik Antakya şehrinin merkezini oluşturan, antik kayıtlarda Basileia olarak da adlandırılan hipodrom ve tapınak alanındaki kazılar 2013 yılında başlatılmış olup halen sürdürülmektedir.
Antik Hellenistik dönemin en büyük hipodrom yapılarından biri olan Antakya Hipodrom'u olimpiyat oyunlarının düzenlendiği prestijli bir   yapıdır. Gerçek bir hikâyeden alınan ve dünyaca tanınan bir film olan Ben Hur filminin ünlü araba sahnesinin bir bölümü de Antakya Hipodromu'nda geçmektedir.
BİLİNEN EN BÜYÜK TAPINAK
Kazı alanında yapılan çalışmalar sonuçlandığında insanlık tarihi ve Hatay için büyük değer taşıyan antik hipodrom ve 8250 metrekare alana sahip tapınak, ülkemizde bugüne kadar bilinen en büyük yüzölçümlü tapınak olacaktır. 
Tarihi ve kültürel varlıklar açısından son derece büyük bir zenginliğe sahip olan Hatay,  bu hipodrom ile tapınağın tüm görkemiyle ortaya çıkarılması ve tüm dünyaya duyurulması, Hatay turizm potansiyelinin arttırılması açısından da büyük önem taşımaktadır.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 647
Toplam Gelen 3155047

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz