Haber Detayı
28.5.2016 Bu haber 1057 kez okundu
 
Bu araçları kim kullanacak ?
Suriye’den almış oldukları ehliyet ve pasaport süreleri sona eren araç sahipleri yanlarında getirmiş oldukları araçlarını Trafik kanununa göre kullanamamanın ve kullanmaları halinde ise yüksek trafik cezaları ödemelerinin önüne geçemiyor.
 
 

Yaklaşık beş yıl önce komşumuz Suriye'de yaşanan iç savaştan can güvenliklerinin olmaması dolayısıyla kaçan milyonlarca kişinin içlerinde her türlü mesleğe sahip kişiler ülkemize giriş yaptı. Bu kişilerin bir çocuğu gelirken yanlarında araçlarını da ülkemize getirdi. Bu güne kadar Cilvegözü ve Yayladağı gümrüğünden arabayla giriş yapan Suriye uyruklu kişilerin sayısı yaklaşık yedi bin civarında olduğu belirtildi. Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girerek uygulamaya başlanılan ve Hatay'da yedi bin Suriye plakalı aracı ilgilendiren yönetmelik birçok Suriye'li araç kullanıcısını mağdur etmeye başladı.
YÖNETMELİK ARAÇ KULLANIMA İZİN VERMİYOR
Karayolları trafik yönetmeliğinin 88. Maddesinde yapılan düzenleme ile “Yabancılar ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanabilirler” ifadesine göre Suriye'li araç sürücülerinin altı ayda bir ülkelerine giderek tekrar Türkiye'ye dönmeleri gerekmektedir. Ülkelerinde mallarını ve mülklerini bırakarak canlarını kurtarmak için sadece altlarındaki araçları ile ülkemize giriş yapan Suriye'li vatandaşlar mevcut şartlarda asla ülkelerine geri dönmeyeceklerini söylemekteler. Yönetmeliğinin bir başka maddesinde ise söz konusu araçları sahibi, eşi ve çocukları dışında kimsenin kullanamayacağı belirtilmekte. Ayrıca Türk vatandaşı olup Suriye'de uzun yıllar ticaret yapan ve Suriye vatandaşlığı almış çifte vatandaşlarında getirmiş oldukları araçların tescili konusunda bir yasal boşluk olduğu ve çifte vatandaşa tescil yapılamıyor. Suriye uyruklu vatandaşların ülkelerine can güvenliği nedeniyle dönmeyecekleri ortada iken, Suriye'ye altı ayda bir giriş-çıkış yapılmayacağına göre bu araçları kim kullanacak ?
TÜRKİYE’DEN YARDIM İSTİYORUZ
Konuyla ilgili gazetemize ziyaret eden mağdurlardan Suriye'li iş adamı Ahmet Telci Türkiye'nin ve Türk halkının kendilerine kucaklarını açmalarından dolayı memnuniyetlerini belirtti. Telci; “Bizler ülkemizde varımızı yoğumuzu bırakarak Hatay'a geldik. Allah öncelikle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, Türk hükümetinden ve değerli halkından razı olsun. Türkiye'ye gelirken yanımızda sadece aracımızı getirebildik. Suriye plakalı araçlarımızın Türk kanunlarına göre tüm eksiklerini tamamlayarak bizlerde kanunlara harfiyen uyduk. Fakat şimdi aracımızı kullanamaz duruma geldi. Her trafik denetiminde yüksek cezalar ile karşı karşıya kalıyoruz. Ceza sebebinin ise yönetmelikte yer alan altı aylık araç kullanım süresi olduğu belirtildi. Kendi adıma kayıtlı aracımı ben kendim kullanamıyorum. Benim gibi birçok kişide aynı durumda. Bizlere bugüne kadar her konuda yardımcı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan bu mağduriyetimizin giderilmesini ve bizlere yardımcı olmasını istiyoruz.” dedi.
YETKİLİLER KANUNLARI UYGULADIKLARINI SÖYLÜYOR
Konu hakkında öncelikle Hatay Trafik Şube Müdürlüğü ile görüşme yaptık. Yaptığımız görüşmede yetkililerin bize kanunları uyguladıklarını ve kanunların belirttiği maddeler dışına çıkmadıklarını, Ehliyet değişimi konusunda ise yine yönetmelikte belirtilen “Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olmayan ve sürücü belgelerinin karşılıklı olarak tanınması ve değişimine ilişkin ikili bir anlaşmamız bulunmayan ülkelerden alınan sürücü belgeleri ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmez.” ifadesine bağlı kalınarak Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle Suriye tarafında bir muhatap bulamadıklarını ehliyetlerini denklik alamadıkları içinde, değişimin yapılamayacağını, 84 ülke ile denkliklerinin bulunduğunu, Suriye dışındaki hiçbir ülke ile bu konuda sorun yaşamadıklarını belirttiler. 
Daha sonra sırasıyla Hatay İl Emniyet Müdürlüğü ve Hatay Valiliği ile ilgili irtibata geçmeye çalıştık fakat her iki kurumdan da konu hakkında herhangi bir bilgi alamadık. 
Türk ehliyeti alma konusunda sürücü kursları ile yapılan görüşmelerde ise yabancılara da aynı Türk vatandaşlarına uygulanan şartlarda işlem yapılacağını aksi bir uygulama ve yetkinin kendilerinde olmadığını söylediler. Suriyeli sürücüler ise kendilerini mağdur eden bu uygulamadan muaf tutulmalarını istediler. Muhammed Ali Çayırcık (Özel Haber)


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 669
Toplam Gelen 3155069

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz