Haber Detayı
2.2.2017 Bu haber 401 kez okundu
 
Hatay firmaları mobilya fuarında
DOĞAKA ve ATSO´nun da işbirliğinde olduğu Türkiye´nin en büyük ve tek uluslararası mobilya fuarı CNR İMOB-13.Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı, CNR EXPO Yeşilköy´de ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.
 
 

Türkiye'nin en büyük ve tek uluslararası mobilya fuarı olan CNR İMOB-13.Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı başladı. CNR EXPO Yeşilköy'de 29 Ocak Pazar gününe kadar ziyarete açık olacak fuar, CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık ve sektörün çatı örgütü Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) iş birliğinde Ekonomi Bakanlığı ve İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) işbirliğinde gerçekleştirilmektedir.
Çocuk odasından ofis mobilyasına kadar bu yıla damgasını vuracak binlerce yeni ürünün sergilendiği CNR İMOB 2017 Uluslararası Mobilya Fuarı'nın Açılış Töreni CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem'in ev sahipliğinde, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel ve sektör temsilcilerinin katılımı ile yapıldı. Açılış Programı kapsamında,  Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, "2016 yılında 2,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren mobilya sektörümüz, Cibuti'den Kanada, Yeni Zelanda'dan Uganda'ya kadar 200'den    fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor" diye konuştu. MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, "Sektör, 2017 için hedeflediği 3 milyar dolar ihracatın 750 milyon dolarlık kısmını fuarda oluşturulacak iş bağlantıları ile  gerçekleştirecek. Gelin bütün sektör bir olalım, birlik olalım, fuarımızı dünyanın en önemli fuarı haline getirelim" dedi. TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ise CNR İMOB'un Avrupa'nın en kapsamlı dünyanın ise sayılı büyük fuarlarından olduğunu söyledi. Fuarda yeni tasarımlı ürünlerin dikkat çektiğini ifade eden Çıkrıkçıoğlu, "2016 yılında 2,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren mobilya sektörümüz, Cibuti'den Kanada, Yeni Zelanda'dan Uganda'ya kadar 200'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor" dedi. Sektörün artık emek yoğun bir sektör olmaktan çok tasarım yoğun bir sektör olarak öne çıktığını belirten Mustafa Çıkrıkçıoğlu, sektörün 2023'te 10 milyar dolara revize ettiği ihracatı yakalayacaklarına inandıklarını ifade etti. MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç de konuşmasında sektöre birliktelik mesajı vererek, şunları söyledi: "Sektörde   güçlü bir ivme kazanmak için tek bir çatı altında tek bir fuar alanında birleşme zamanı. Gelin bütün sektör bir olalım, birlik olalım fuarımızı dünyanın en önemli fuarı haline getirelim." Güleç, sektörün 2017 için hedeflediği 3 milyar dolar ihracatın 750 milyon dolarlık kısmının fuarda oluşturulacak iş bağlantıları ile gerçekleşeceğini belirterek, "Mobilya ihracatında her geçen gün yeni başarılara imza atıyoruz. Dünyada ihracat sıralamamızı 23'üncülükten 12'nciliğe yükselttik. Üretimde de 13'üncü sıradayız. 2023 hedefimiz ise dünyada ilk beş mobilya ihracatçısı arasında yer almak" diye konuştu.
DOĞAKA; bölgemizden Hatay ilinden 15 ve Kahramanmaraş ilinden 1 firma olmak üzere toplamda 16 mobilya üretim firması ile 1711 m2 lik alanda “CNR İMOB 2017 - İstanbul Mobilya Fuarı”na katılım sağlamaktadır. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı olarak söz konusu fuar organizasyonunda Ajansımız fuar alanı stand kurulumunun sağlanması yönünde, kısmi oranda firmalarımızı desteklemektedir. Fuar alanının kiralanması, firma temsilcilerinin ulaşım, konaklama ve navlun maliyetleri, katılımcı firmaların kendi imkânlarıyla karşılanmaktadır. Kalite ve tasarımını uluslararası alanda kabul ettiren Türk mobilya sanayisinin ve özellikle mobilyacılık sektöründe adını duyuran bölgemiz firmalarının, dünya mobilya devleriyle büyük randevusu olan CNR IMOB 2017 ile beş kıtada 200'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren sektörün kalite, işçilik ve tasarımda ulaştığı başarı tüm dünya ile paylaşılmak üzere sektör ilgililerinin beğenilerine sunulmaktadır.
TÜRKİYE'NİN EN KAPSAMLI TİCARİ ALIM HEYETİ ORGANİZASYONU
CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, fuarın sektörün 2023 hedeflerine destek sağlayacağını vurgu yaparak, "Sektörün yıllık ihracat hedefine yüzde 25 katkı sağlıyoruz. Fuarımızı 500'ün üzerinde firmanın katılımı, 150 bin ziyaretçi hedefiyle, 150 bin metrekare alanda düzenliyoruz. İdeal bir fuarda olması gereken her şey fuarımızda var. Türkiye'nin en kapsamlı alım heyeti organizasyonlarından birine ev sahipliği yapıyoruz. Alım Heyetleri B2B Eşleştirme Programı kapsamında, mobilya sektörünün lider ülkeleri İtalya, Almanya, Avusturya, İsviçre'nin yanı sıra, sektörün hedef pazarları olan Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri'nin de aralarında olduğu, 114 ülkeden ziyaretçi ve VIP alım heyetlerini ağırlıyoruz" dedi. Fuarda kurulan özel alanda Körfez, Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelen 260 firmayı, Türk mobilya üreticileri ile bir araya getirdiklerini ifade eden Şenel, dünya mobilya üreticilerinin buluşması ile Türk mobilya sektöründe rekor ticaret hacmine ulaşılması hedeflediklerini söyledi.
FUARI TAMAMLAYAN DEKORATİF ÜRÜNLER AFRİKA EVİNDE
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde, Ankara'da hayata geçirilen Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi, CNR İMOB ile başlayarak CNR EXPO'nun tüm fuar organizasyonlarında yer alacak. 
Afrika kıtasının barış ve istikrarına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen Afrika Evinin CNR EXPO'daki açılışı Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız'ın eşi Emine Yıldız'ın katılımıyla, gerçekleştirilmiş olup Nijerya'dan Cibuti'ye kadar 17 Afrika ülkesinin kültürünü yansıtan el emeği dekoratif ürünler sergilenmektedir.
Orta Doğu, Yakın Doğu, Avrupa, Rusya, Türki Cumhuriyetler, Balkanlar ve Kuzey Afrika'dan mobilya endüstrisinin önemli karar vericilerinin de davet edilmekte olduğu fuara 114 ülkeden yabancı katılımı olduğunu ve 150 binin üzerinde ziyaretçi hedeflendiğini belirterek, bölgemiz mobilyacılık sektörü temsilcilerini ve halkımızı bölgemiz mobilyacılık sektörü firmalarının stantlarına davet etmekten onur duyarız dedi.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 31
Toplam Gelen 3153587

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz