Haber Detayı
2.2.2017 Bu haber 387 kez okundu
 
“Hatay Medeniyetler Müzesi” kurulmalı
Almanya´da düzenlenen toplantıda AIPH (Uluslararası Bahçecilik Üreticileri Birliği) Genel Kurulu´nda, “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla başvuran Hatay´ın, Expo 2021´e resmen aday olmasına karar verildi.
 
 

HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “EXPO, 150 yıldan fazla süreden beri düzenlenen, FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarından sonra dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyondur. Bu dev fuarın Hatay'da düzenlenmesi ile dünya standartlarında hazırlanacak 300 dönümlük Botanik bahçesi, diğer ülkelerin bahçeleri ile birlikte 6 ay boyunca Hatay'da sergilenecektir. Bu organizasyon Hatay'a 300 milyon TL yatırım kazandırmış olacak ve bu sayede kentimizi en az 2.5 milyon kişi ziyaret edecektir” dedi.
STK'LAR DADESTEK VERMELİ
Kabaali açıklamasına şöyle devam etti: “İş dünyası olarak bizleri heyecanlandıran bu projenin adaylık sürecinde HASİAD olarak aktif rol almak istediğimizi belirtir; bu sürece diğer STK'ların da destek vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, EXPO süreci devam ederken, Hatay'ın 13 medeniyet ve 3 semavi dine ev sahipliği yaptığını ve Cumhuriyet Alanında yer alan Eski Antakya Arkeoloji Müze binasının 'Hatay Medeniyetler Müzesi'ne dönüştürülerek bu medeniyetler ile dinlerin burada sergilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylelikle Hatay'ın 'Medeniyetler Beşiği' tabiri daha iyi anlaşılmış olacaktır.” dedi.
Kabaali, “Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği olarak adaylık sürecinin hayırlı olmasını dileyerek, bu dev organizasyonun ilimizde yapılmasını temenni ediyoruz”


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 596
Toplam Gelen 3154996

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz