Haber Detayı
7.2.2017 Bu haber 639 kez okundu
 
Türk ve Suriyeli iş adamlarından örnek işbirliği
Suriyeli iş adamı Muhammed Balvat ve Türk iş adamı Mehmet Berber Hatay´da Türkiye´ye örnek olacak bir işbirliğine imza attılar. Kısa süre önce temelleri atılan bu işbirliğinin olumlu sonuçlarını görmeye başladıklarını belirttiler.
 
 

Suriye'de yaşanan karışıklık nedeniyle ülkemize gelen iş adamı Muhammed Balvat Hatay'lı iş adamı Mehmet Berber ile birlikte ihracat ağırlıklı olan Almuttahide adında şirket kurarak tüm ticari faaliyetlerini bu şirket üzerinden ortak bir şekilde icra etmeye başladılar. Almuttahide şirketi henüz iki yıl önce kurulmasına rağmen yurt içi ve yurt dışına ağırlıklı gıda ürünleri olmak üzere yapmış olduğu ticaret ile yılda yaklaşık on beş milyon lira iş hacmine ulaştı. Ürünlerinin çoğunu Almuttahide tescilli markası ile pazarlayan firma Türkiye'nin içinden geçtiği bu zor dönemde ticaretini imkan verdikçe Türk Lirası üzerinden yapmaya çalıştıklarını belirtti.
Şirket ortağı Suriye'li tüccar Muhammed Balvat; “Suriye'de yaşamış olduğumuz tecrübe ile Türk ortağım Mehmet Berber'in tecrübesini bir şirkette topladık. Türk ve Suriyeli iş adamlarını birbirleri ile tanıştırıp, birlikte ortak paydada buluşup, karşılıklı ticaret yapmanın faydalarını ve kazançlarını görmeye başladık. Türkiye'nin biz Suriye'li iş adamlarına vatandaşlık konusunda yapmış olduğu açılım ile inanıyorum ki ticaretimiz ve Türkiye'ye katacağımız katkı daha da büyüyecek ve gelişecektir.”
Şirketin Türk ortağı Mehmet Berber; “Suriyeli ortağım ile güçlerimizi birleştirdikten sonra ihracatımızda artış oldu. Bu artışın yanında en önemlisi birçok yabancı firma ve tüccar ile tanışma fırsatım oldu. Her ne kadar firmamızın ihracatta ağırlıklı ürün çeşidi gıda olsa da, mermer ve taş ürünlerinden de ilgilenmekteyiz. Müşterinin istediği çeşit ve ölçülerde ürünleri kestirip ihracatını gerçekleştirmekteyiz.”  İhratın yanında Hatay'da üretim sektörüne de girmeyi planlayan Almuttahide firması, son dönemlerde artan cips talebine karşılık vermek ve istihdam yaratmak adına cips üretim fabrikası kurmak için girişimlerde bulunduklarını söyledi. Yeni kurulan ve yakın zamanda üretim aşamasına geçilecek cips fabrikasında ilk etapta 25 kişinin istihdam edileceğini ilerleyen dönemler-de üretim ve kapasitenin artması ile bu sayının artmasını beklediklerini açıkladı. Berber ve Balvat ortaklar son zamanlarda Suriye'de yaşanan olumlu gelişlerin takipçisi olduklarını, yaşanan bu karışıklıkların ortadan kalkması ile ticaretlerinin Suriye'nin sınır ülkesi olması nedeniyle daha da artacağını, hedeflerinin her daim büyük olduğunu belirttiler.
Haber ve Fotoğraflar: Muhammed Ali Çayırcık


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 673
Toplam Gelen 3155073

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz