Haber Detayı
13.3.2017 Bu haber 414 kez okundu
 
Anıtlar Kurulu Hatay´a kurulacak
Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı Yayman ve beraberindeki heyet Başkan Kimyeci´yi ziyaret etti.
 
 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman ve beraberindeki heyet Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'yi ziyaret etti.
Ziyaretten dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Kimyeci; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman ve beraberindeki heyete Antakya'da gerçekleştirilen ve devam eden projeler hakkında sunum gerçekleştirdi.
Başkan Kimyeci yapmış olduğu sunumda şunları dile getirdi; “Hatay'ımız farklı kültürlerin, farklı inançların bir arada olduğu ve ticaretle bağlarını kuvvetlendirdiği bir temel üzerine kurulu bir şehir. Bu bağlamda şehrin merkezini teşkil eden Buğday Pazarı ile ilgili çalışmalarımız oldu. Bu bölgede Anıtlar Yüksek Kurulu'nun onayıyla restorasyon çalışması gerçekleştirdik. Eski Buğday Pazarı'nı peyzaj çalışmalarıyla düzenleyerek hem esnafımız için hem de vatandaşlarımız için rahatça alışveriş yapabileceği, gerektiğinde dinlenebileceği, tarihi geçmişine sahip çıkarak yemyeşil ve tertemiz bir Pazar alanı haline getirdik.
ANITLAR YÜKSEK KURULU'NUN ANTAKYA'DA KURULMASI İLE TARİHİMİZİ KORUYARAK GELECEK KUŞAKLARA AKTARACAĞIZ
Hükümetimizin desteği ve onayıyla Belediyemiz bünyesinde KUDEB birimini kurduk. Adana'da bulunan Anıtlar Yüksek Kurulu'nun Antakya'da da kurulması için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan onay aldık. Tarihimizi korumak için, gelecek kuşaklara bozulmadan aktarmak için bizlere bu imkanı sunan hükümetimize, şahsınızda Kültür ve Turizm Bakanlığı'mıza şükranlarımı sunuyorum. 
TAHTAKÖPRÜ MESİRE ALANI PROJESİ İLE ANTAKYA'MIZA BİR CAZİBE MERKEZİ KAZANDIRACAĞIZ
Antakya'mızda yaygın bir gelenek olan piknik için Tahtaköprü Yıldırım Deresi Mevkii'nde 120 bin metrekarelik alanda vatandaşlarımızın rahat bir şekilde ailecek piknik yapabilecekleri, huzurlu vakit geçirebilecekleri yemyeşil bir piknik ve mesire alanı kazandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu örnek proje ile Antakya'mıza bir cazibe merkezi kazandırmış olacağız.
DEMİRKÖPRÜ MAHALLE'MİZE YEPYENİ BİR GÖRÜNÜM KAZANDIRDIK
Demirköprü Mahallesi'nde bulunan taş köprüyü yeniden canlandırmak suretiyle yepyeni bir hale getirdik. Çevresinde de peyzaj çalışmalarıyla ve çevre düzenleme çalışmalarıyla Demirköprü Mahallesi'ndeki alt yapı ve yol düzenleme çalışmalarıyla iyileştirmeler yaptık. Bu çalışmalarla bir bütünlük sağlayarak Demirköprü Mahallemize yepyeni bir görünüm kazandırdık. 
ST. PİERRE KİLİSESİ PROJESİ KONUSUNDA HÜKÜMETİMİZDEN VE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'MIZDAN DESTEK BEKLİYORUZ
Antakya'mızda bulunan St. Pierre Kilisesi için bir projemiz var. St. Pierre Kilisesi çevresindeki çarpık yapılaşmayı önlemek ve buradaki gecekonduların yerine yeni bir yaşam alanı oluşturma konusunda bir takım girişimlerimiz oldu. Bu konuda hükümetimizden, Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan destek bekliyoruz.
CEKETÇİLER PAZARI
Antakya'daki bir başka projemiz ise Ceketçiler Pazarı'nda bir restorasyon çalışması gerçekleştirmek için onay bekliyoruz. Onay aldıktan sonra tarihi dokuya uygun bir restorasyon çalışması gerçekleştirerek güzel bir hale getireceğiz.
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ
“Emek ve Aksaray Mah. 350.000 m2'lik alanda yapacağımız Antakya'nın cehresini değiştirecek vizyon bir projeyi gerçekleştireceğiz. Bakanlığa ait proje onay yetkisini alan ilk ilçe belediyesiyiz. Milletimizin duası ve desteğiyle bu projeyi yapacağız. Teknik altyapı çalışmalarının olduğu ilk 3 aşamayı bitirdik. Şu anda hak sahiplerimizle ıslak imzalı sözleşme imzaladığımız 4. aşamadayız. 1881 hak sahibimiz mevcut. Alanda 1390 afet riski taşıyan yapı var. Mahalle sakinlerimize, kurum ve kuruluşlarımıza, ilgili sivil toplum kuruluşlarımıza projenin detayları hakkında bilgilendirmede bulunduk. 18 Kasım 2016 itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız yapım yetkisi konusunda kurumumuza onay verdi. 7 Şubat 2017'de projenin uygulama yönetmeliği Antakya Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle onaylandı. Hak sahiplerimizin ıslak imza süreci şu günlerde devam ediyor. Hak sahiplerimizin yaklaşık % 20'si imzaladı. Her gün hak sahiplerimiz imzalarıyla onay vermeyi sürdürüyor. % 67'yi bulduğunda yapım için açık ihaleye çıkacağız. Allah'ın izni, milletimizin dualarıyla Antakya'nın makûs talihini değiştirecek bu güzel projeyi gerçekleştireceğiz. ”
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman Başkan Kimyeci'ye yapmış olduğu sunumdan dolayı teşekkür ederek “ Başkan Kimyeci'yi Antakya'ya yapmış olduğu hizmetlerden dolayı tebrik ediyorum. Projelerinize tam destek olacağımızı belirtmek isterim. Başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.” dedi. Ziyaret sonunda günün anısına toplu hatıra fotoğrafı çekildi. 


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 642
Toplam Gelen 3155042

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz