Giriş
   Kullanıcı Adı:  Şifre:

    

  Üye olmak istiyorum    
  Şifre İşlemleri
 

İndex

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
   Yorum Yap

EHDAV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yeral:
MUM SÖNDÜ HAKARETİNİ YAPANLAR TEK TEK “SİLİNİP” KAYBOLUYORLAR!

Hazreti Muhammed'in hicretinin 10. yılında veda haccı dönüşünde Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak bilinen ''Gadir-i Hum'' Hatay'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından Antakya Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ''Hz. Ali Gadir-i Hum ve Kardeşlik Bayramı'' etkinliğinde bir konuşma yapan CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun, İskenderun ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Yusuf Civelek'in ''Cemevi'' yapılması için 2,5 dönüm arazi bağışladığını, ayrıca her yıl kutlanan ''Gadir'i Hum Bayramı''nın resmi tatil olması için kanun teklifi hazırlayarak TBMM'ye sunacaklarını söyledi.

Etkinliğe katılan Büyük Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş da yaptığı konuşmada, Hz. Muhammed'in Gadir-i Hum'da irat ettiği hutbesinde Allah'ın emri ile Hz. Ali'yi imam tayin ettiğini ümmetine bildirdiğini söyledi.

Hz. Muhammed'in, Ehl-i Beyt'ten olan Hz. Ali'yi yetiştirdiği ve eğittiğini, erkeklerde ilk iman eden kişinin Hz. Ali olduğunu hatırlatan Baş, şöyle devam etti:

''Bir Sünni Müslüman olarak müşterek bir değer olan İmam Ali'yi bütün Müslümanlara tanıtmak bizlere de vaciptir. Kabul etsek de etmesek de bu zamana kadar Ehli-i Beyt'e hak ettiği önem gösterilmemiştir. Ehl-i Beyt sevgisini tam manasıyla yaşayamadık ve onlara göstermemiz gereken saygıyı hakkıyla gösteremedik. Çünkü onları hakkıyla tanıyamadık. Bendeniz Sünni bir mahallede büyüdüm. İslam felsefesi doktoruyum. Ancak, Hz. Ali'yi tam manasıyla tanımam birkaç yıl öncesine dayanır. Takdir edersiniz ki gelinen noktada Ehl-i Beyt'in gözlerden ve gönüllerden kaçırılması maalesef cehaleti doğurmuştur. Bu nedenle Hz. Ali'yi sevenlere ve Ehl-i Beyt eğitim ve öğretim hakkı tanımak gerekir. Nasıl Sünni okullarda ilkokuldan sonra imam hatip liseleri ve ilahiyat fakülteleri açılmışsa Ehl-i Beyt anlayışına da eğitim kurumları açılması lazımdır.''

EHDAV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yeral da Hz. Muhammed'in Mekke-Medine arasında Gadir-i Hum denilen yeşil ve sulak vadide, 130 bin dolayındaki Müslüman'a hitaben yaptığı konuşmada, ''Ben kimin mevlası isem, Ali'de onun mevlasıdır. Allahım Ali'nin dostuna dost, düşmanına düşman ol. Ona yardım edene yardım et. Onu yalnız bırakanı yalnız bırak ve hakkı daima Ali ile beraber kıl'' dediğini söyledi.

Medeniyetlerin beşiği, huzur kenti Antakya'da Alevi, Sünni, Arap, Kürt, Müslüman, Yahudi ve Hristiyanların barış ve hoşgörü içinde yaşadığını belirten Yeral, ''14 asırdır gizlice kutladığımız mübarek Gadir Bayramı'nın ülkenin her köşesine yayılmasını sağladık'' dedi.

''Alevi vatandaşlara halen kin kusanların bulunduğunu'' savunan Yeral, ''Emevi ve Süfyani zihniyetini taşıyanlar, fırsat buldukça zehirli başlarını taşların altından çıkartarak Alevilere çirkin iftiralar atmaktadırlar. Geçmişte Güner Ümit, ahlak değerleri alay konusu yapan Mehmet Ali Erbil, Alevilere canlı yayında 'mum söndü' hakaretini yapıyor. Mum söndü hakaretini yapanlar tek tek silinip kayboluyorlar'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın telgrafla kutladığı etkinliğe, CHP Hatay Milletvekili Abdülaziz Yazar, Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Domaniko Bertogil, Yahudi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Suriye, İran, Irak'dan din ve bilim adamları katıldı.  Bu Habere Yapılan Yorumları Göster (0)

Bu habere hiç yorum yapılmamış ilk yorumu siz yapın.
Tüm Yorumlar
 

 

Diğer Haberler

Anket

Reklam

   İstatistik Bilgi »
Aktif Ziyaretçi 2
Bugün Gelen 20
Toplam Gelen 2715038

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 54.204.165.156

Sitemizi ziyaretiniz